האיום הבא על העולם: משבר האקלים

עומסי החום הבלתי נסבלים של הקיץ, שבאים יחד עם חשבונות חשמל ענקיים מעוררים תהיות: מה קרה למזג האוויר שהשתגע? האם ניתן לאזן את הטירוף הזה? ומה הקשר בין טור על קבלה לבין משבר האקלים?!

ד"ר לייטמן צילום: טים נוקס
ד"ר לייטמן צילום: טים נוקס

שתי מעלות צלזיוס בלבד יכריעו את המשך קיומנו על כוכב הלכת שלנו. הקהילה המדעית הבינלאומית קבעה, כי ביחס לנקודת האיזון, אם קצב התחממות כדור הארץ יעלה בשתי מעלות צלזיוס נוספות עד סוף המאה, אבדנו.

בצורת, הצפות של ערי חוף, סופות ומגפות קטלניות, אובך וחום כבד של מעל ארבעים מעלות אינם מפתיעים איש. אין ספק שההתחממות הגלובלית מהווה סכנה אמיתית לקיום האנושות. מגמת שינוי האקלים עלולה לגרום למחסור במזון ובמים, לירידה בצמיחה הכלכלית, לחולשה בלכידות החברתית ולעלייה בסיכוני הביטחון.

האשמה מוטלת עלינו

פאנל מומחים בינלאומי לשינוי האקלים קובע כי התחממות כדור הארץ, עליית פני הים ואירועי מזג האוויר הקיצוניים אינם בגדר תופעות טבעיות, אלא תוצאה מפעילות אנושית.

התבוננות מעמיקה במערכת הטבע מגלה שכל חלקיו קשורים זה לזה ופועלים מתוך שאיפה מתמדת לאיזון ולהרמוניה, וכל פגיעה ולו בפרט הקטן ביותר מוציאה את המערכת כולה מאיזון וגורמת לנזקים כבדים. מסתבר שאנחנו האשמים הבלעדיים בכל משבר שאי פעם התרחש או יתרחש פה. למה? כי האדם הוא היצור היחיד בטבע שדואג לעצמו בלבד ומנצל את כל מה שאפשר לטובתו, כולל את הזולת. האופי האגואיסטי והלא מרוסן של המין האנושי הופך אותו לזר והמזיק היחיד בטבע.

והטבע? הטבע מנסה להחזיר את עצמו למצב מאוזן ולהשלים את דרכי האדם, והתוצאה היא משברים אקולוגיים תכופים, שהם למעשה ביטויים הפוכים לאותם כוחות שעלינו להשקיע בבניית היחסים הנכונים בינינו. כך פועלת המערכת האינטגרלית.

איכות המחשבות לפני איכות הסביבה

ההסכמה הגורפת על המשמעויות ההרסניות של ההתחממות הגלובלית וההתחייבות לא לחרוג מעל שתי מעלות, הן לא יותר מאופטלגין לחולה אנוש.

אמנת קיוטו, ועידת קופנהגן והסכם ועידת פריז האחרון הן המלצות ידידותיות ולא מועילות לשמירה על איכות הסביבה. מכיוון שהאויב האמיתי הוא אנחנו עצמנו, מצבו של כדור הארץ מחייב אותנו לשינוי מחשבתי ולשינוי התנהגותי מהותי באיכות ובממדים שלא הכרנו עד כה. אנחנו נדרשים לשנות את כל נקודת המבט שלנו ולהתחיל לחשוב אחרת.

חוסר האיזון שמתגלה בטבע לא מותיר לנו ברירה. על מנת לפתור את בעיית האקלים עלינו להתמודד עם ההשפעה הפסיכולוגית והרוחנית של האדם על הטבע, כי כמו שמסבירה חכמת הקבלה, במחשבות של האדם, ביחס שלו לטבע ולזולת הוא קובע לטוב או לרע את האיזון במערכת הטבע כולה.

אמנה של אחדות

כדי לאפשר לנו להתחיל לכוון נכון את המחשבות שלנו, עלינו לבנות חברה המבוססת על עיקרון זהה לזה שפועל בטבע: הרמוניה והתחשבות בכל אחד מהפרטים. לא בגלל שזה "יפה" או "מוסרי" יותר, פשוט כי זה הכרחי. רק כאשר נאמץ את העקרונות האלה, כלומר נבנה בינינו קשרים הרמוניים של דאגה, תמיכה וערבות הדדית, נגיע לאיזון עם הטבע. יחסים כאלה ברמת הקיום האנושית ישפיעו גם על דרגות קיום נמוכות יותר של הטבע, כמו האקלים, ויביאו גם אותן לאיזון.

המדע אינו צריך להוכיח שפעולה על פי חוקי הטבע היא הדרך הטובה והיעילה ביותר לשמר אותו. כשם שמזג האוויר מתייחס אל האנושות כאל יחידה אחת, כך גם עלינו לפעול. חכמת הקבלה, אֵם כל המדעים, מספקת לנו את כל הידע והכוח הדרושים לכך. עלינו להשתמש בחכמה הזו בתבונה כדי להשיב את הטבע לאיזון, אז נרגיש גם אנחנו את השלמות שקיימת במערכת כולה ונמנע מעצמנו את החמסין הכבד הצפוי לנו בקיץ הקרוב ועוד כמה אסונות צפויים...

הרב ד"ר מיכאל לייטמן עומד בראש ארגון "קבלה לעם " העולמי. מדי יום מעניק הרב ד"ר לייטמן שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66. לפרטים על מסלולי הלימוד של מכללת "קבלה לעם" התקשרו לטלפון 1-700-509-209

נושאים: קבלה, עומסי החום, משבר האקלים
ד"ר לייטמן צילום: טים נוקס
ד"ר לייטמן צילום: טים נוקס
ד"ר לייטמן צילום: טים נוקס
ד"ר לייטמן צילום: טים נוקס
הכי טובים, הכי מעודכנים:
הורידו עכשיו ב-Google Playהורידו עכשיו ב-AppStore
תגובות הגולשים:
בניגוד לאחרים, דעתכם חשובה לנו! כתבו:
דירוג: