נחשפה ליד בית שמש מערכת מים מהתקופה העותומנית

מיכל הבר מרשות העתיקות: "התקנתם של בארות כזו שחשפנו, נעשתה בתקופות שונות, במטרה לספק את צורכיהם של ההולכים בדרך, ושל אלה שחיו לצידה"

מערכת המים כפי שנקלטה בעדשת המצלמה בימי החשיפה
מערכת המים כפי שנקלטה בעדשת המצלמה בימי החשיפה

במסגרת עבודות ההרחבה של כביש 38 על ידי חברת נתיבי ישראל, מצפון לכניסה הראשית לרמת בית שמש (שדרות נחל צאלים) חשפה רשות העתיקות באחרונה באר מים מרשימה מהתקופה העות'מנית, ולידה מערכת מים משוכללת. חשיפה זו נעשתה במסגרת תכנית ההנחלה של הרשות, בה לקחו חניכי המכינות הקדם צבאיות פארן וחינתון.
באתר נחשפה באר גדולה שקוטרה כ- 3.5 מ' החפורה לתוך מפלס מי תהום, שהם כיום עמוקים כשני מטרים מתחת לפני השטח. אל הבאר נצמד חלל תת-קרקעי קטן שלו תקרה בצורת קמרון. מבנה זה, שאין מכירים כמותו באזור יהודה, שימש למעשה, להערכת חוקרי רשות העתיקות, לאגירת עודפי המים מהבאר.
באר זו מתווספת לסדרה של בארות שתועדו במהלך השנים לאורכו של כביש 38, לא קשה להבחין בהן: לידן צומחים עצי דקל וסביבן משגשגת צמחיית מים עבותה. מראה זה, משמר למעשה את אחד ממאפייניה הפיזיים של הדרך, ויש בו כדי לתרום לשחזור הנוף הקדום בשיפולי גבעות יהודה.

לדברי מיכל הבר, מנהלת החפירה מטעם רשות העתיקות, "כביש 38, המחבר את שער הגיא עם בית גוברין, הוא כיום אחד מצירי האורך המרכזיים במדינה, ומהווה למעשה מסדרון בין צפון לדרום. כזה הוא היה במהלך תקופות רבות בהיסטוריה של הארץ. לאורכו של ציר זה נבנו במהלך הדורות אתרים, כפרים חוות ומנזרים, וביניהם שגשגו תחנות דרכים. להערכתנו, התקנת של בארות כזו שחשפנו, נעשתה בתקופות שונות, במטרה לספק את צורכיהם של ההולכים בדרך, ושל אלה שחיו לצידה. אלה, הקפידו לתחזק את הבארות כמקור בלעדי של מים חיים, ומנעו בשיטות הנדסיות מתוחכמות את התייבשותן". לדברי עמית שדמן, ארכיאולוג מחוז שפלת יהודה, חשיפתו של האתר וחשיבותו בנוף מעמידים בפני מתכנני הכביש ורשות העתיקות אתגר גדול, בשאיפה למצוא את הדרך לשמר את האתר ובמידת האפשר אף לפתחו כחלק משיקום הנוף לאור הדרך.

התמונה לעיל מרגשת במיוחד שכן בימי החשיפה המערכת היתה עדיין מוצפת, ואנחנו מדברים על תחילת ימי הקיץ שבא לאחר חורף לא הכי גשום במיוחד. שימור המים באיכות מעולה מעיד על איכות המיקום בו השתמרו המים מה שמסביר את אורך ימי השימור במקווה.

צילום: אסף פרץ רשות העתיקות

נושאים: מערכת מים, כביש 38, רשות העתיקות, בית שמש
מערכת המים כפי שנקלטה בעדשת המצלמה בימי החשיפה
מערכת המים כפי שנקלטה בעדשת המצלמה בימי החשיפה
מערכת המים כפי שנקלטה בעדשת המצלמה בימי החשיפה
מערכת המים כפי שנקלטה בעדשת המצלמה בימי החשיפה
הכי טובים, הכי מעודכנים:
הורידו עכשיו ב-Google Playהורידו עכשיו ב-AppStore
תגובות הגולשים:
בניגוד לאחרים, דעתכם חשובה לנו! כתבו:
דירוג: