הארכת תוקף תמ"א 38, בכל רשות מקומית שבה תוגש תכנית עירונית מחליפה

החלטת השר להאריך את מועד הגשת התכניות המחליפות בשנה נוספת תובא לאישור המועצה הארצית לתכנון ובניה, וניתן יהיה להאריך את תוקף התמ"א עד לאישור התכניות המחליפות, בכל רשות מקומית שהגישה למוסד התכנון תכנית כזו.

צילום לעמ אלעד זיגמן ענבה
צילום לעמ אלעד זיגמן ענבה

שר הבינוי והשיכון הכריז היום בדיון בוועדת הפנים של הכנסת, כי יפעל להארכת המועד האחרון להגשת התוכניות העירוניות המחליפות את תמ"א 38, בשנה נוספת, עד מאי 2024. משמעות ההארכה היא שכל הערים שרוצות להמשיך בפרויקטים של התחדשות בניינים יחידים, ולא רק מתחמי פינוי בינוי, יוכלו לעשות זאת בהמשך ישיר לפרויקטים שבוצעו מתוקף תכנית תמ"א 38, ככל שיגישו תכנית עירונית מחליפה עד חודש מאי 2024. יצוין, כי כמעט בכל הרשויות המקומיות, שבהן יוצאים לפועל פרויקטים של תמ"א 38, מקודמות תכניות עירוניות מסוג זה, ומשמעות הדברים היא שבישובים אלה תימשך הפעילות כסדרה.

יצחק גולדקונפף, שר הבינוי והשיכון: "היום אנחנו מבשרים לשוק על רציפות וודאות בדבר המשך ההתחדשות העירונית במתכונת תמ"א 38, באמצעות התכניות העירוניות שמקדמת הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית.. בכל רשות מקומית שמתבצעים בה פרויקטים של התחדשות בניינים יחידים ומעוניינת בהמשך של פעילות זאת, עבודה זו תימשך ללא הפסקה. לצד זאת סיכמתי על העמדת תקציב של 120 מיליון ¤ לטובת מיפוי ותכנון מתחמי פינוי בינוי בערי הפריפריה, בכדי לייצר גם שם התחדשות עירונית. התחדשות עירונית מגדילה את היצע הדיור ומעלה את איכות החיים באופן דרמטי עבור התושבים, ולא ניתן שפעילות זו תיפסק."

התכניות העירוניות שיחליפו את תמ"א 38, המקודמות על ידי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, נמצאות בשלבי אישור שונים בכל הערים שבהן מתקיימת כיום פעילות מסוג תמ"א 38, כאשר לפני מספר שבועות אושרה להפקדה בוועדה המחוזית מרכז תכנית ראשונה מסוג זה עבור העיר רמלה. התכניות מקודמות כיום על ידי הרשות הממשלתית בערים רבות וביניהם בית שמש. בנוסף לכך, מספר ערים מקדמות תכניות מסוג זה באופן עצמאי.

הארכת המועד להגשת התכניות המחליפות תאפשר לרשויות מקומיות אלה להאריך את תוקפה של תמ"א 38, עוד לפני שהתכנית המקודמת הוגשה ועברה תנאי סף, וזאת על ידי הכרזה במועצת העיר על הארכת תוקף תמ"א 38, והגשת התכנית המחליפה עד חודש מאי 2024.

התכניות העירוניות מחליפות תמ"א 38 שמקדמת הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית יחד עם הרשויות המקומיות, מותאמות בכל מקום לצרכי העיר הספציפית ומאפייניה, הקיבולת של העיר והתשתיות שלה, וזאת בשונה מתכנית תמ"א 38 הארצית. עם זאת בדומה לתמ"א 38, חלופת הרשות הממשלתית מאפשרת הוצאת היתר בנייה ללא צורך בהכנת תכנית נקודתית מפורטת במוסדות התכנון, ובכך חוסכת שנים במימוש של פרויקטים אלו.

נושאים: משרד השיכון, גולדקנופף, התחדשות עירונית, תמא 38, בית שמש, בניה
צילום לעמ אלעד זיגמן ענבה
צילום לעמ אלעד זיגמן ענבה
צילום לעמ אלעד זיגמן ענבה
צילום לעמ אלעד זיגמן ענבה
הכי טובים, הכי מעודכנים:
הורידו עכשיו ב-Google Playהורידו עכשיו ב-AppStore
תגובות הגולשים:
בניגוד לאחרים, דעתכם חשובה לנו! כתבו:
דירוג: