ח"כ עודד פורר: "מה יש לעיריית בית שמש להסתיר שאף נציג מטעמה לא הגיע לדיון"

עיריית בית שמש לא שיגרה אף נציג לדיון על השמטת שמות נשים מרחובות נווה שמיר. "ש סנקציות שהכנסת יכולה להטיל על מי שמחליט לברוח מדיונים בין אם זאת שלילית כניסה לכנסת"

5 / 5 ☆ מדרגים: 1
ישיבת הוועדה למעמד קידום האישה
ישיבת הוועדה למעמד קידום האישה

כן, יש חשיבות לעובדה שאנו מעלים כאן את דברי דובר וועדה לקידום מעמד האישה. למרות שאתמול כבל סיקרנו את העניין, מתברר שהסיקור היה חלקי. הנה מה שראה ושמע דובר הוועדה בכנסת.

בדיון הדרת הנשים משלטי הרחובות בבית שמש בוועדה לקידום מעמד האישה: אף נציג של העירייה לא הגיע לדיון

יו"ר הוועדה פורר: "נוצרת תחושה שיש להם מה להסתיר או ממה לברוח". ח"כ ארבל השיב: "התחושה שלי שאתה עושה שימוש במתקני הוועדה ומתקני הכנסת לתעמולת בחירות. אין שום הצדקה לקיים את הדיון". נילי פיליפ פעילה חברתית מבית שמש: "זה מדרון חלקלק וברגע שאתה מוותר קצת הם רוצים להשתלט בכוח. הם לא מוותרים – שלט קטן מסמל נורמה חברתית ענקית"

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי קיימה הבוקר (ב') דיון מיוחד בעקבות החלטת עיריית בית-שמש על השמטת שמותיהן הפרטים של נשים משלטי הרחובות. יו"ר הוועדה ח"כ עודד פורר אמר בפתח הדיון: "מיד עם פרסום הנושא ביקשתי לקיים דיון ולבקשת ראשת העיר הסכמתי לקיים סיור במקום דיון וזה נדחה פעמיים ולכן קבענו את הדיון להיום. לצערנו אף נציג של עיירית בית שמש לא הגיע לדיון והימנעות מקיום הסיור והגעה לדיון יוצרת תחושה שיש מה להסתיר או שיש ממה לברוח".

לדברי ח"כ פורר: "בריחה מדיונים היא לא תוכנית עבודה וכשוועדה מזמנת אני מצפה שלא יאיימו על עובדים לא להגיע לוועדה. יש סנקציות שהכנסת יכולה להטיל על מי שמחליט לברוח מדיונים בין אם זאת שלילית כניסה לכנסת בכלל. צורת הבריחה היא פסולה. לעולם לא הופיע ראש ראשות שלא ניתנה לו הזכות להתבטא. כדי לכבד את הבניין ראוי היה שתהיה נציגות בכירה של העיר בית שמש. נושא הדיון הוא לא רק הדרת נשים אלא הדרת הציונות. אנה פרנק לא הייתה פרנק, היא הייתה אנה פרנק. קוראים לרחוב בשם שמוכר לציבור ולכן אני חושב שהנושא ראוי לדיון".

ח"כ תהלה פרידמן: "זה הישג גדול לראשת העיר משום שזאת שכונה שנבנית לציבור הציוני בבית שמש וזה לא דבר קטן. הקריאה בשמות הרחובות הייתה בשביל לחזק את הצביון הציוני של השכונה. אני בוגרת מאבקי הדרת נשים ומחיקה של נשים לא באה מההלכה וזה רעיון מעוות. אנחנו מאשימים ראשת עיר שהיא אות ומופת". ח"כ פורר: "אף אחד לא מאשים אף אחד. לקחת את הדבר הזה להאשמת מישהו הוא לא העניין. איפה נדע מה האמת? הייתי שמח לשמוע את עמדת העירייה והיא לא תשמע כאן כי הם לא כאן".

ח"כ משה ארבל: "אני מצטרף לביקורת שלך ועם כל הכבוד לעיריית בית שמש הם חייבים להגיע לדיוני הכנסת. כשאדם נושא בתפקיד ציבורי הוא חייב להופיע ואין שום הצדקה לזה שהם לא הגיעו. אחרי שאמרתי את הדברים אני חייב להתייחס לחוק הבחירות ודרכי תעמולה והתחושה שלי שאתה עושה שימוש במתקני הוועדה ומתקני הכנסת לתעמולת בחירות. אין שום הצדקה לקיים את הדיון. מדובר בפעולות משמעותיות שראשת העיר עשתה כדי שכבודן של הנשים יישמר. היא התחייבה שגודל הפונט של הכיתוב בהסבר יהיה זהה. יש לי ביקורת על פלגים בחברה החרדים שלא חושבים כמוני. היא יכלה להישאר עם שמות החודשים העבריים. היא החליטה להנציח את חנה סנש ואת שרה גיבורת נילי. זה מרגיש לי שמדובר בתעמולת בחירות." ח"כ פורר: "אני מבין מנציג סיעת ש"ס שנכנסנו לתקופת בחירות כי החוק שאתה מדבר עליו מתייחס רק לתקופת בחירות. אין נושא יותר נכון לדיון בוועדה הזאת כמו הנושא הזה".

נילי פיליפ פעילה חברתית מבית שמש סיפרה כי היא תושבת העיר בית שמש מזה כ- 20 שנה ולדבריה חלה הקצנה לאורך השנים: "הגישה של תן למפלצת לשבת בשקט זה פשוט לא עובד. הם צריכים כוח. מטרת השלטים והגרפיטי הן נשים וילדות חרדיות, זאת המציאות שהן מכירות. בית משפט אומר שזה פסול והשלטים הם על עמודי עירייה. זה מדרון חלקלק וברגע שאתה מוותר קצת הם רוצים להשתלט בכוח. הם לא מוותרים – שלט קטן מסמל נורמה חברתית ענקית".

שושנה יסקול פעילה נוספת שחייה בעיר 13 שנים אמרה: "במשך השנים ראיתי את העיר נופלת בידי הקיצונים והפוליטיקאים נותנים להם לשלוט. זה לא שלט ולא רחוב, זאת מערכת אקולוגית שבה אין באף שלט של בנק או קופת חולים צילום של אישה. נשים נחשבות כאן כאובייקט מיני וזאת לא יהדות. זאת מלחמת טריטוריה והם רוצים רק עוד ועוד. אלא בריונים שאומרים שזה שלי. 13 שנה אני בבית שמש ואני מרגישה שזה או אני או הם, בית שמש זה סימפטום למה שקורה בכל המדינה. יש את בניין בריאות האישה ומחקו ממנו את השם 'אישה'. אי אפשר לתת להם לשלוט ולהגיד שזה לגיטימי למחוק נשים - זה לא בסדר".

ח"כ אלעזר שטרן: "הדיון הוא לכאורה רק על שמות פרטיים של נשים ורק על בית שמש אבל האמירה שאולי היא (ראשת העיר) לא הייתה צריכה להיכנס לנושא הזה היא סוג של תבוסתנות. שמות של רחובות באים לסמן לנו כיוונים לעתיד. אנחנו מכירים את התופעות שעולות בשנים האחרונות על אפליה ונידוי של נשים בחברה החרדית. אין לי ספק באשר ליכולות ולמנהיגות של עליזה בלוך ודווקא בגלל זה אסור לנו להיכנע. אסור שהעיר בית שמש תיפול. את הנורמות הללו החברה הישראלית לא יכולה לקבל".

היו"ר פורר סיכם את הדיון ואמר: "צר לי על הבריחה של עיריית בית שמש. צר לי שפעם אחר פעם בוטל הסיור בעיר. אני לא מקבל את האמירה שבית שמש אבודה. יש תקווה לעיר בית שמש ובחירת עליזה לביא יכולה להחזיר את העיר למסלול חיובי אבל צריך שמה שלא לגיטימי - יהיה לא לגיטימי. אם יש גרפיטי מפלה הוא צריך להימחק למחרת שוב ושוב. צריך להיות מסר ברור לאוכלוסייה מה מותר ומה אסור, אם צריך מעצרים אז שיעצרו ואם צריך מארבים אז זאת גם אפשרות. השם הפרטי הוא חלק מההגדרה וחלק מהעניין. אי אפשר למחוק שם פרטי ולכן אני חושב שהקריאה שיוצאת מכאן לעיריית בית שמש לפעול למניעת הדרת נשים במרחב הציבורי היא מאוד חשובה".

שמוליק גרוסמן, דובר הוועדה

נושאים: כנסת, ו קידום האישה, בית שמש, עליזה בלוך, חכ עודד פורר
ישיבת הוועדה למעמד קידום האישה
ישיבת הוועדה למעמד קידום האישה
ישיבת הוועדה למעמד קידום האישה
ישיבת הוועדה למעמד קידום האישה
הכי טובים, הכי מעודכנים:
הורידו עכשיו ב-Google Playהורידו עכשיו ב-AppStore
תגובות הגולשים:51 תגובות
בניגוד לאחרים, דעתכם חשובה לנו! כתבו:
דירוג:
ח"כ עודד פורר: "מה יש לעיריית בית שמש להסתיר שאף נציג מטעמה לא הגיע לדיון"
תושב ותיקנכתבה ביום שלישי, 03 בנובמבר 2020, 13:50

מה חדש? היא לא תגיע לבמה שבו תקבל על הראש,האגו המנופח לא יעמוד באור הפרסום השלילי שבו תתקל.

ח"כ עודד פורר: "מה יש לעיריית בית שמש להסתיר שאף נציג מטעמה לא הגיע לדיון"
הציוני
(5 / 5)

נכתבה ביום שלישי, 03 בנובמבר 2020, 03:08

אכן מחמם את הלב שיש מישהו שחושב על הציבור שמפגע מהמהלך של מחיקת השמות הפרטיים של גיבורי וגיבורות ישראל,צר לי על ראשת העיר שמעדיפה את השיקולים הפוליטיים האישיים על חשבון מחיקת חצי מזהותם של גיבורים וגבורות ישראל לדורותינם,אם יש בעיה למי שיבוא לגור בשכונה שיועדה לציבור הציוני עם שמות אלו אז כנראה הוא לא ראוי ולא מתאים לשכונה זו,וצר לי על עסקני הציבור החרדי שאונסים את דעתם על הציבור הציוני ועל השכונה המתוכננת,עשיתם מספיק נזק לציבור שלכם...די לכם